Warszawa nocą z Kopca Powstania Warszawskiego, 05.2012

Warszawa nocą z Kopca Powstania Warszawskiego, 05.2012

Kopiec Powstania Warszawskiego usytuowany jest po południowej stronie ulicy Bartyckiej. Dawniej na mapach opisany jako Kopiec Czerniakowski. Uchwałą Rady miasta stołecznego Warszawy z 24 marca 2004 r. nazwany Kopcem Powstania Warszawskiego. Obiekt ten znajduje się na Czerniakowie w warszawskiej dzielnicy Mokotów.

Historia

Usypany z gruzów zniszczonych w 1944 r. dzielnic Warszawy. Przez wiele lat kopiec był zapomniany i zaniedbywany. W roku 2004 z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego uporządkowano szczyt kopca i zbudowano schody umożliwiające wygodne dojście od ul. Bartyckiej. Ze szczytu kopca można podziwiać panoramę Warszawy.

Na wyłożonej kostką płaszczyźnie zainstalowany jest kilkumetrowej wysokości symbol Polski Podziemnej. Monument został zaprojektowany przez żołnierza Armii Krajowej, płk inż. architekta Eugeniusza Ajewskiego ps. "Kotwa". Po dwóch stronach monumentu umieszczono 2 tablice pamiątkowe. Pierwsza poświęcona jest pamięci żołnierzy AK, powstańców warszawskich i mieszkańców Warszawy pomordowanych i poległych w latach 1939-1944, a druga twórcy monumentu.

Tradycyjnie w dniu 1 sierpnia, w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, na kopcu o godz. 21:00 odbywają się uroczystości, w trakcie których następuje rozpalenie ogniska, ogniem przyniesionym przez "sztafetę pokoleń" z Grobu Nieznanego Żołnierza. W skład "sztafety pokoleń" wchodzą kombatanci, żołnierze, harcerze i strażnicy miejscy. Ognisko płonie przez 63 dni, do 3 października.

Dane
wysokość: 31 m (121 m n.p.m.)
prowadzące od 2004 roku schody na Kopiec są najdłuższymi w Warszawie – mają 400 stopni i 40 spoczników.

źródło/source: wikipedia.org

Poniższa panorama ma rozmiar 5983px x 2841px, co daje blisko 17 MPx obrazu i idealnie nadaje się na wydruk wysokiej, fotograficznej jakości, o wymiarach przeszło 50cm x 24cm.Pełny ekran / Full screen